Počúvaj syn môj, a prijmi moje reči a rozmnožia sa roky tvojho života. Prísl. 4,10
20.02.2008
Každý deň môžeš začať odznova!
Mgr.K. Badinský





Jarný cyklus Klubu zdravia sme zahájili 20. 2. prednáškou Mgr.K. Badinského na tému: Každý deň môžeš začať odznova. V mozgu máme určité scenáre, ktorým dovolujeme, aby sme podľa nich konali. To, čo už raz existovalo, čo sa stalo, nemožno vymazať, ale je možné dosiahnuť, aby nás to už neovplyvňovalo. Dôležitú úlohu tu zohráva sebaprijímanie (sebaponatie)- kto vlastne som, akú mám hodnotu? Ide o pohľad človeka na seba, chápanie seba samého. Negatívne sebaprijímanie vedie k životnej prázdnote, k porovnávaniu s druhými, ku kritike a podozrievaniu. Zdravé sebaponatie pôsobí zvnútra von-do medziľudských vzťahov. Vedie k spokojnosti, k dôvere vo vlastné schopnosti, k prijímaniu svojich možností a hraníc, k úcte k sebe. Je zdrojom sily k novým začiatkom.

Ako sa tvorí vedomie vlastnej hodnoty? Je to moje vnútorné, utajované ja, vlastný pohlad na seba. Každý je originál, každý prežíval svoje jedinecné obdobie formovania, výchovy. Každý inak reaguje na vnútorné i vonkajšie podnety, inak spracováva obsah komunikácie. Každý sa v priebehu života inak dotvára. Ovplyvnuje to napr.: dedicnost, prostredie, duchovné vplyvy, osobná volba.

8 významných faktorov tvorby a zmien osobného sebaponatia:

  1. pozitívna výchova v detstve
  2. uznanie a pochvala od najbližších
  3. splnenie významnej životnej úlohy
  4. vedomie prijatia zo strany najblžších
  5. vedomie, že niekde patrím-do spoločenstva
  6. rozvoj osobnosti, schopností a potenciálu
  7. vedomá zmena vútorných postojov-viem, že sa to dá
  8. poznanie Krista a prijatie Božieho odpustenia

Nič nie je dôležitejšie, ako správna výchova detí správnym príkladom: láska, odpustenie, prijímanie druhých. Mladým ľudom je potrebné pomáhať pri stanovovaní cieľov.

Je dôležité prijímať sa navzdory zlyhaniam. Je v nás potenciál k zmene: poznanie, rozhodnutie, začiatok, realizácia, hodnotenie. Viac než 50% našej budúcnosti máme v moci. Boh nám dal slobodú vôľu. Je potrebné dbať na pozitívne sebapriatie. Dívaj sa na seba realisticky, kto si, nie na predstavu. Zameraj život na šlachetné ciele a pomoc ľudom. Najtažšie nie je začat, ale pokračovat a dokončit.

__________________________________________________________________________

05.03.2008
Otázky a odpovede!
MUDr. Igor Bukovský





5.3. sme sa stretli v Klube zdravia s MUDr. Igorom Bukovským. Tento raz dal priestor účastníkom, aby sa mohli pýtať na to, čo ich najviac zaujíma. A tak sa večer niesol v duchu otázok a odpovedí. Kto chcel, napisal svoju otázku na papier a MUDr. Bukovský na všetky povedal svoj názor.

Vyberáme aspoň niektoré z nich:

Stravovanie podľa krvných skupín- Krvná skupina je prítomnosť molekúl istého typu v krvinkách. Podľa toho existuje veľké množstvo krvných skupín, ktoré nie sú zatriedené len podľa AB systému, ale aj podľa Rh systému a ďalších.To, čo zjeme, ide do čreva, aby sa to tam rozložilo na molekuly ľudkého tela a to až tak univerzálne, že už nevieme povedať, z čoho to pochádzalo. Krvinky nesmú prísť do kontaktu s potravou: črevo nie je sterilné, kým krvné riečište áno. Ako teda to, čo zjeme môže ovplyvniť krvinky? A keď tých krvných skupín je ešte asi 30 ďalších, prečo neberú do úvahy aj tie ďalšie? Prečo by jedlo malo ovplyvňovať len 1 typ krvnej skupiny? Ľudia si doplnia rôzne informácie a tak to napíšu do rôznych článkov alebo knihy. Stravovanie podľa krvných skupín je filozofia.

Znížená funkcia štítnej žľazy- ak je to z autoimúnneho ochorenia, stravou sa to nedá ovplyvniť. Treba skúsiť zlepšiť črevnú flóru probiotikami.

Delená strava -je to prvý krok k disciplíne, v tom je jej plus. Na delenej strave nikto nevydrží dlhodobo 15-20 rokov a chcel by sa tak stravovať celý život. Nie, človek najprv schudne, ale najneskôr po 2-3 rokoch sa vráti späť k pôvodnému stravovaniu a opäť priberie.

Ľanové semeno- je potravina. Ak niekoho nepreháňa či nenafukuje, môže sa jesť denne do 4 čaj. lyžičiek. Nemali by ho konzumovať tehotné ženy, tie radšej ľanový olej.

Cukor-štatistiky hovoria, že priemerne zjeme 35 lyžičiek cukru denne, viete si to predstaviť?! Pozor na výrobky z bielej múky, bielu ryžu - podporujú vznik rakoviny pažeráka, hrubého čreva. Biela múka a výrobky z nej, aj zemiaky podporujú vznik cukrovky.

Diétna soľ- časť sodíka (40%) je nahradená draslíkom- tá je už lepšia. Keď obsahuje KCL-menej viaže vodu. Dobrá pri vysokom tlaku krvi, dostať ju v lekárňach.

Ďalšie otázky ohľadne sóje, Aloe vera ,mladého jačmeňa, Chlorelly či Golden Yacca -odporúčal navštíviť stránku www.akv.sk.

To, čo sa naučíme jesť medzi 2-5 rokom života, jeme radšej celý život (niekto ovocie, niekto zeleninu).
Najviac škodlivých látok je v tukovom tkanive, nie v krvi!

__________________________________________________________________________

19.03.2008
Cvičenie - metóda Pilates!
Eva Banyaková





Dňa 19.3. prišla do Klubu zdravia Diplomovaná fyzioterapeutka Eva Banyaková, ktorá už 5 rokov cvičí metódu Pilates v Špecializovanej nemocnici pre ortopedickú protetiku a podelila sa s nami predovšetkým o jej praktické skúsenosti z cvičenia.

Pilates-liečebná gymnastika pre chorých i zdravých, precvičuje celé telo od hlavy po päty, zapája do pohybu aj hlboké aj vonkajšie svaly=musia byť v rovnováhe. Pri cvičení treba zapojiť aj myseľ a sústrediť sa na to, čo máme robiť. Túto techniku vypracoval Nemec-Pilates v r. 1880. Bol nešportovec, chorľavý a slabý-preto veľa cvičil a študoval techniky rôznych cvičení. Pôvodne ju priravil pre tanečníkov, športovcov, neskôr pre laikov. U nás je rozšírená asi od r.2002 ako liečebno-rehabilitačná technika pre športovca na vyváženie jednostranného pohybu.
Každý cvik je zameraný na chrbticu (artrózy, bolesti).

Hlboké svaly:

  1. bránica=dýchací sval,ak je slabý, neprekrví sa dobre telo.Ďalej podopiera-stabilizuje chrbticu-je medzi hrudnou a brušnou časťou chrbtice.
  2. panvové dno - aj muži aj ženy ho musia mať pevné! Stabilizuje zospodu chrbticu a spolu s bránicou vytvárajú správny brušný tlak.
  3. Priečny brušný sval -vo výške spodného bruška. Je najdôležitejší. Jeho pohybom sa aktivizujú krátke svaly okolo chrbtice-chráni chrbticu pred pškodením platničky. Aktivizuje sa pri každom brušnom cviku, ak sa ho naučíme zapojiť. Ak máme slabé vnútorné (hlboké) svaly, hrbíme sa a prídu problémy.

Žiť správne s chrbticou celý deň, znamená myslieť na:

  1. správne držanie tela v sede i v stoji
  2. na bránicové dýchanie=bez napätia v krku sa treba nadýchnuť doboku, vzad a dopredu najmenej. Nádych sa robí vždy nosom, výdych ústami. Nádych je prípravná fáza, vo výdychu prebieha cvičenie, pričom sťahujeme dolné bruško pod pupom (nie celé brucho) panvové dno - zatiahnuť panvové otvory a potiahnuť smerom hore=aktivizácia priečneho svalu brucha. Treba to skúšať celý deň, všade, kde sa nachádzame.

Každý Pilatesov cvik vychádza zo správneho dýchania a zapnutého svalstva. Je veľmi účinný, keď sa robí tak, ako sa má robiť.

Cvičenie rukami- sústrediť sa na lopatky, krk uvoľnený!
Brušáky- vo výdychu zapojiť priečny brušný sval. Aj pri cvičení v ľahu treba nastaviť chrbticu ako v stoji: mať dlhý krk, ale voľný, zasunúť bradu do pravého uhla, hlboký nádych bránicový a prevedenie cviku, pričom chrbticu nezatláčať do podložky, len ju tam nalepiť, prípadne podložiť pod panvu mäkký vankúšik.
Aj pri mačacom chrbáte- lopatky do V-éčka, pritiahnuť spodné bruško.
Cvičenie nohou - trošku nohu akoby vytiahnuť z kĺbu a napnúť bruško.
Všetko to má byť len úsilie, nie námaha!
Pilatesom vylepšíme to, čo máme, môžeme cvičiť to, čo doteraz, len do toho pridame Pilatesa.
P.S.: Nákup nosíme na lopatkách, nie v rukách.

__________________________________________________________________________

02.04.2008
O masážach!
Rudolf Lehuta





Skúsený masér Rudolf Lehuta nám 2.4. v Klube zdravia bližšie porozprával o masážach. On sám masíruje už 11 rokov a ako sme mali možnosť vidieť v záverečnej úkažke klasickej masáže chrbta, ide mu to veľmi dobre.

Dozvedeli sme sa, že všetky typy masáži, napr. : reflexná, lymfodrenážna, švédska - vychádzajú z klasickej masáže. Reflexná masáž-stláčanie bodov na tele ,sa využíva aj priamo v klasickej masáži. Ukázali sme si najzákladnejšie akupresúrne body na pomoc, keď nás napr.bolí hlava a pod.

Niektorí ľudia berú masáž ako:

  1. bežnú súčasť svojho života=chodia pravidelne
  2. idú k masérovi, keď ich niečo bolí 3)niektorí neznesú na sebe dotyk druhých ľudí = nepôjdu na masáž.
    My sme sa chceli dozvedieť niečo bližšie o klasickej a lymfodrenážnej masáži.
    Pred každou masážou je dobré sa osprchovať-pre pocit čistoty.

Lymfodrenážna masáž - pomáha uvoľnovať riečisko toku lymfy. Je to tekutina, ktorá má svoje riečisko, ale nemá pumpu, ktorá by pomáhala obehu lymfy- ako napr. krvný obeh má srdce. Stimuluje ju pohyb svalstva. Keď máme málo pohybu, vznikajú napr. opuchy končatín.

Masáž pomáha podporovať imunitný systém a prečisťovanie organizmu. Ako jediná priamo vplýva na chudnutie.
Lymfa a jej uzliny sa nachádzajú v koži a v podkoží. Pri tejto masáži sa preto používajú jemé krúživé pomalé pohyby= ako hladkanie. Masíruje sa na suchú pokožku.
Lymfodrenážna masáž prospieva i onkologickým pacientom. Robí ju odborník.
Celulitída sa dá upraviť zdravou stravou, pohybom+lymfodrenážnou masážou.

Klasická masáž - psychický efekt: spôsobuje uvoľnenie zo stresov, -fyzický efekt : prekrví napr. chrbát, telo je ohybnejšie, svaly lepšie pracujú, ba prekrvujú sa aj kĺby, čo ovlpyvňue pohybový aparát.
Tu sa pracuje so svalmi, preto sa vyvíja pri nej hlbší, silnejší tlak. Najmä, keď natrafíme na spasmy-stuhnuté svaly, krúživými pohybmi a tlakom ich uvoľnujeme. Masírujeme olejom, najlepšie detským s azulénom.
Pán Lehuta popri masáži stihol odpovedať aj na otázky účastníkov, a tak mal každý možnosť dozvedieť sa to, čo potreboval.

Všetko, čo robíme s láskou a s citom, telu neuškodí. Touto vetou a doporučením masáže každému človeku, aj deťom, sa naše stretnutie končilo.

__________________________________________________________________________

16.04.2008
Spolupráca pacienta s lekárom!
MUDr. Peter Lipták





Dňa 16.4. pomenoval MUDr. Peter Lipták, všeobecný lekár, vo svojom vystúpení na tému Spolupráca pacienta s lekárom v Klube zdravia všeobecného lekára pešiakom medicíny.
Všeobecný lekár- by mal byť na celý život, od malička až po starobu. Má sa orientovať na pacienta, ktorý má rôzne príznaky chorôb, ale vníma ho ako jeden celok - holistický prístup.
Všeobecný lekár nie je distributér na posielanie pacientov k odborným lekárom. Málokto má veľmi komplikované ochorenie, väčšinou ide o jednoduché ochorenia v jednotlivých orgánoch.
Zdravotná starostlivosť má byť orientovaná na pacienta a kontinuitu: všeobecný lekár rieši vo svojej kompetencii 60-80(90%) prípadov. Špecialista - je lekár určený na riešenie zložitých stavov, úzko sa diferencuje-musí zvládať veľa informácií, aby vedel liečiť, nemá holistický prístup k pacientovi, predpisuje lieky, pri. operácie.

Napr. zápal očných spojiviek má liečiť všeob.lekár, nie očný lekár - je to ľahké ochorenie, vyskytujúce sa populačne (v širokej populácii). Tým sa odbremení dlhý čas čakania u špecialistu a šetrí sa čas i sily pacienta.

O pacienta sa má starať celý systém od všeobecného lekára po špecialistu-komplexne. Dôležité sú preventívne prehliadky-aj keď sa človek cíti zdraví v laboratórnej línii sa môže zistiť niečo v počiatočnom štádiu: cukrovka, vyský tlak krvi a pod.

Úloha pacienta: - priama zodpovednosť za liečbu jednoduchších ochorení, -informovaná svojpomocná liečba pacientom u lekára, napr. teplota-nebežať hneď k lekárovi, -byť vzdelaný v preventívnej oblasti - preventívne prehliadky, poznať svoj stav, -byť vzdelaný v oblasti životosprávy a prevencie, -mať priateľský dôverný vzťah, je to radca, ktorý vie poradiť.

V nasledujúcej diskusii mal každý možnosť opýtať sa na zdravotný problém, ktorý ho zaujímal, či nechať si poradiť, vysvetliť i usmerniť. A diskusia bola veru bohatá.

__________________________________________________________________________

30.04.2008
Pre pekný úsmev!
PhDr.Viera Urbanová





Posledné stretnutie v jarnom cykle Klubu zdravia dňa 30.4. prinieslo so sebou malú zmenu v obsadení lektora. Namiesto pani D.Kováčovej, ktorá si vážne zlomila nohu, prišla medzi nás PhDr.Viera Urbanová,
dipl.dentálna hygienčka a zhostila sa svojej úlohy v prednáške s názvom Pre pekný úsmev pravdepodobne rovnako dobre. Aj toto stretnutie ohodnotili účastníci ako veľmi dobré.
Dozvedeli sme sa, že dentálna hygiena ako samostatný vedný odbor funguje na Slovensku od roku 1993 a je zameraný na prevenciu vzniku: -ochorení ústnej dutiny,-kazu, -parodontopátii.

Až 90% obyvateľstva na svete má zubné kazy z nesprávnej životosprávy, hygieny. Na zuboch a ďasne sa usádza mäkký povlak, tam , kde je ďasno voľne priklopené k zubu sa ukladá. Povlak sa tvorí z potravín, slín. Cukor v potrave ešte urýchľuje metablizmus baktérií a kyselín. Tento mäkký povlak cítime na zuboch jazykom, ak ho neodstránime, postupne zmineralizuje a vytvára zubný kameň pod odchlípené ďasno. Sústreďujú sa tam baktérie, vzniká zápal ďasna a krvácanie pri hygiene. Zápal môže prejsť až na kosť, ktoré postupne ustupuje až môže organizmus zub vylúčiť.

Cieľ dentálnej hygieny je: -preventívne pôsobiť na všetky vekové kategórie (od prerezania prvého zúbku až po snímateľné náhrady), -vychovávať k ústnemu zdraviu, -zabrániť vzniku ochorenia v ústnej dutine, -zabrániť vzniku komplikáciam, -zabrániť strate zubov (už pri strate jednej stoličky sa mení spôsob žuvania) Hygiena: -najmenej 2x denne (po raňajkách a pred spaním), aspoň 1x denne čistiť medzizubné priestory (tu sa usádza až 95%plaku), -návšteva dentálnej hygieničky 1 až 4x ročne.

Profesionálna dentálna hygiena vykonáva: -motiváciu pacientov(komunikáciu s pacientom), -inštruktáž pacientov, -odstránenie zubného kameňa, -odstránenie povlaku, ošetrenie ďasna, -leštenie zubov(na drsnej ploche sa viac ukladá povlak, -fluoridáciu.

Zubná kefka má mať -mäkké vlákna, malá hlavička, zarovnané vlákna. Umývame aj ďasno. Priložíme kefku na okraj ďasna, masírujeme, potom 5-7 x na jednom mieste kefku potiahneme od ďasna po koniec zubu stale rovnakým smerom, nevyvíjame tlak a potm sa presunieme na ďalšie miesto.

Dentálna niť - má byť pre začiatočníkov voskovaná, potom už hocijaká, bývajú napustené fluoridmi. Čistíme aspoň večer. Natočíme na prostredníky, zasunúť medzi zuby a posunúť len dole a hore.

Medzizubná kefka - má vyššiu stierateľnú schopnosť a ľahšie sa s ňou manipuluje.Len ju zasunúť medzi zuby a vybrať, 1x denne, hlavne večer.

Vo výžive: -obmedziť cukry, -ak sladké tak hneď za hlavným jedlom, nepojedať sladké počas dňa, -uprednostniť celozrné výrobky, tuhú potravu, zeleninu, po citrusových plodoch nečistiť zuby kefkou (vypláchnuť ústa vodou, čistiť až po polhodine, aby sme neničili sklovinu, na ktorú sa dostala kyselina).

Fluoridácia zubov: -endogenná formou tabliet, potravín, soli, minerálnych vôd, -exogenná formou zubných pást, roztokov, gélov.

Najdôležitejšia pri čistení zubov je zubná kefka, pasta i ústna voda je len doplnok hygieny. Bohatá diskusia opäť okázala, že účastníci mali záujem o túto tému.


 
Copyright © 2004-2006, CASD-zbor BA1. All rights reserved. Created by Styleweb.